تخصصی ترین گفتاردرمانی در کرج:عوارض شکاف لب و کام (کام شکاف دار )

 

تخصصی ترین گفتاردرمانی در کرج:عوارض شکاف لب و کام (کام شکاف دار )

عوارض شکاف لب و کام (کام شکاف دار ) :
نوزاد مبتلا به شکاف لب و کام، از بدو تولد خود با مشکلات فراوانی دست به گریبان شده که درصورت عدم دریافت مراقبتهای پزشکی درست و به موقع، تا پایان عمر خود هیچگونه رهائی از آن مشکلات نخواهد داشت. ما در اینجا لیستی از عوارض شکاف کام و لب را ذکر کرده ایم:

مشکل میدن شیر و تغذیه
مشکلات گفتاری
ایجاد عفونت های مکرر گوش و کم شنوایی
رشد نامنظم دندانها

۱-مشکل در مکیدن شیر و تغذبه
از آنجا که راه دهان و بینی این نوزادان یکی است، در عمل مکیدن را ممکن است دچار مشکل شوند.اگر اطلاعات والدین در این زمینه ناکافی باشد کودک دچار مشکل خواهد شد . در خصوص تغذیه بایستی با متخصص ارتودنسی مشورت شود تا در صورت لزوم دستگاه های ارتودنسی ساخته شود که تغذیه کودک بهتر انجام شود.

۲-مشکلات گفتاری
از آنجائی که راه بینی و دهان این بیماران یکی است و عضلات کام وظیفه خود را در صحبت کردن به درستی انجام نمی دهند این کودکان در ادای کلمات و جملات دچار مشکلات جدی می باشند. ممکن است پس از جراحی شکاف کام این کودکان هم چنان این مشکلات را داشته باشند. بنابراین مراجعه به گفتار درمانی برای این کودکان ضروری است.

۳- عفونت های مکرر و ایجاد کم شنوائی
ممکن است مقداری از شیر دریافتی توسط دهان، از طریق بینی به پشت گوش این کودکان راه پیدا کرده و به مرور زمان باعث ایجاد عفونت و منجر به کم شنوائی نوزاد بشود. این عفونت هیچگونه علائم یا عوارض مشخصی نداشته و معمولاً والدین زمانی متوجه کم شنوائی نوزاد خود می شوند که معمولاً دیگر نمیتوان اقدام خاصی را برای این نوزادان انجام داد. متخصص گوش و حلق و بینی و شنوایی شناسی در این زمینه می تواند کمک کند و مانع از کم شنوایی کودکان در چنین حالتهایی شود.

۴-رشد نامنظم دندانها
با توجه به وضعیت فیزیکی دهان بیمار، دندانها ممکن است بصورت نامنظم و در برخی از موارد دندان در محل بینی یا شکاف دهان رشد کند. متخصص ارتودنسی در این زمینه می تواند کمک کننده باشد.

 

معجزه گفتار درمانی برای شکاف کام و لب :
در همان ابتدای تولد کودک دارای شکاف لب و کام ، مهمترین دغدغه والدین مشکل شیر خوردن و زیبایی نوزاد است. این مشکلات با به مرور رفع خواهد اما انچه که نیاز به توجه بیشتری دارد. مشکلات گفتار و زبان این کودکان است.

به دلیل شکاف ایجاد شده بین حفره بینی و دهان صداسازی های نوزاد کیفیت دماغی پیدا می کند. متاسفانه گاها حتی پس از جراحی این کیفیت دماغی حفظ می شود و در مواردی نیز تلفظ صداهای کودک همه دچار مشکل می شوند.

اگر خانواده در همان دوران نوزادی تحت نظر یک آسیب شناس گفتار و زبان باشند تا موارد زیادی این مشکلات کمتر و راحتتر درمان می شود. یکی دیگر از مشکلات این کودکان دیر حرف زدن است ( مشکلات تاخیر زبان ) . گفتار درمانگر در همان ابتدا با ارائه توصیه هایی به این کودکان کمک می کند. ،
در هرصورت با بزرگ شدن کودک در صورت وجود مشکلات تلفظی بسیار مهم است که به گفتار درمانی مراجعه کنید و هر چه سریعتر جلسات درمانی را شروع کنید. فراموش نکنید که تاخیر در دریافت این خدمات ، درمان را مشکل تر می کند.

behtarinalborz.ir

goftardarmanionline.ir

googleimage.ir

hamejaa.ir

medu-karaj.ir

siavashataee.ir

slpnews.ir

autismonline.ir

avalinkaraj.ir

behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir

behtarinkaraj.ir

goftardarmanikaraj.ir

goftareravan.ir

google-map.ir

googlegame.ir

googlemovies.ir

karaj-medu.ir

kardarmanialborz.ir

kardarmanikaraj.ir

loknatclinic.ir

loknatshekan.ir

neurofeedbackalborz.ir

otalborz.ir

otkaraj.ir

pff-rhs.ir

pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir

pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir

siavash-ataee.ir

slpkaraj.ir

slponline.ir

speech-therapy.ir

tjhvnvlhkd.ir

 

دسته‌بندی نشده

Related posts