گلوکزامین|تخصصی ترین گفتار درمانی درخیابان مطهری  کرج 09121623463

گلوکزامین|تخصصی ترین گفتار درمانی درخیابان مطهری  کرج 09121623463

 

گلوکزامین (به انگلیسیGlucosamine)

رده درمانی: مکمل خوراکی

اشکال دارویی: قرص، کپسول و پودر شیاف

موارد مصرف

۱. تسکین و درمان بیماری‌های تخریبی مفاصل مانند استئوآرتریت

۲. صدمات و آسیب‌های غضروفی مفصلی در ورزشکاران

اگرچه امروزه مکمل‌های گلوکوزامین به‌طور گسترده برای تسکین درد مفاصل و ترمیم غضروف آسیب دیده در آرتروز استفاده می‌شود ولی تأثیر گلوکوزامین در بهبود آرتروزبسیار کمتر از باورهای مردم است که البته این موضوع با نوع گلوکزامین مصرف شده ارتباط مستقیم دارد. در حال حاضر گلوکز امین‌های موجود به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. بر اساس ملح پایه، گلوکزامین‌ها به گلوکزامین سولفات و گلوکزامین هیدروکلراید دسته‌بندی می‌شوند که در مطالعات صورت گرفته تنها گلوکزامین سولفات تأثیرات مثبتی در توقف روند تخریب غضروف و بازسازی مجدد آن نشان داده است.

۳. پسوریازیس آئورتیک

مکانیسم اثر

این ماده برای ساخته شدن اجزای تاندون‌ها، غضروف و مایع سینوویال (مایع احاطه‌کننده فضای بین مفصلی) ضروری می‌باشد. این ترکیب با مهار آنزیم کلاژناز(تجزیه‌کننده کلاژن) و آنزیم‌های پروتئولیتیک (تجزیه‌کننده پروتئین‌ها) سبب محافظت از بافت غضروفی شده و تا حدود کمی اثرات ضد التهابی دارد ولی اصلاً مسکن نیست. معمولاً برای تأثیرگذاری بیشتر گلوکزآمین، نوعی ماده ترکیبی دیگر بنام کندرویتین سولفات به این ماده اضافه می‌شود. در درمان پسوریازیس آئورتیک نیز پیشنهاد شده‌است و درد مفاصل و عوارض ناشی از آن را می‌کاهد .

عوارض جانبی

عوارض جانبی گلوکزامین در موارد نادر ناراحتی‌های خفیف گوارشی و اسهال بوده‌است که با قطع مصرف گلوکزامین برطرف شده‌است. مصرف این دارو ممکن است موجب ایجاد بیماری فشار خون در بیماران گردد.

Related posts

Leave a Comment